Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoNiepełnosprawni w gabinecie
Leczenie stomatologiczne niepełnosprawnego dziecka w ramach NFZ
 

 

 

 

 

Do stomatologa nie trzeba mieć skierowania, ale leczenie dziecka niepełnosprawnego w Polsce bywa problematyczne. Głównie z uwagi na to, że nie każdy gabinet przyjmuje niepełnosprawnych pacjentów lub niepełnosprawnych poniżej 18-go roku życia, bądź nie każda lecznica jest przystosowana do przeprowadzania zabiegów w narkozie.

Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje, że nie może nikogo zmusić do podpisania kontraktu na leczenie osób niepełnosprawnych umysłowo. A placówki, które już decydują się na to, muszą spełnić wymagane prawem warunki. Konieczna jest przede wszystkim obecność anestezjologa i pielęgniarki, odpowiedni sprzęt medyczny i obecność odpowiednio przeszkolonego personelu stomatologicznego.

 

Jeśli chcesz leczyć niepełnosprawne dziecko na ubezpieczenie, wiedz, że przysługują mu takie same prawa, jak innym ubezpieczonym, a lista świadczeń gwarantowanych jest nieco szersza niż standardowa. Jeśli dziecko nie wymaga leczenia pod narkozą i potrafi współpracować z dentystą, teoretycznie powinno być przyjęte w każdym gabinecie dentystycznym, który ma podpisany kontrakt. W praktyce bywa różnie. Jeśli dentysta nie zgadza się przyjąć pociechy, poproś o wskazanie gabinetu, gdzie dziecko zostanie przyjęte. Jeśli takiej informacji nie otrzymasz, skontaktuj się z lokalnym udziałem NFZ i poproś o wskazanie placówek, w których uzyskasz pomoc dla dziecka. Zadzwoń tam i zawczasu umów się na wizytę. Skontaktuj się z kilkoma placówkami i wybierz tę o dobrej renomie i o najkrótszym czasie oczekiwania. Podczas kontaktu z gabinetem poinformuj o tym, czy dziecko będzie współpracować z dentystą, czy też z uwagi na specyfikę jego niepełnosprawności będzie wymagać leczenia w narkozie. To ważne, bo dzięki przekazaniu tej informacji od razu dowiesz się, czy dana lecznica jest przystosowana do leczenia niepełnosprawnych z zastosowaniem znieczulenia ogólnego i nie skażesz ani dziecka, ani siebie na przykrości wynikające z faktu, że po najczęściej długim okresie oczekiwania na umówioną wizytę leczenie nie dojdzie do skutku. Kiedy oczekiwanie na wizytę u dentysty leczącego na ubezpieczenie jest długie lub kiedy żaden z okolicznych ośrodków nie chce lub nie może przeprowadzić leczenia niepełnosprawnej pociechy, pamiętaj, że możesz zdecydować się na poszukiwanie ośrodka stomatologicznego mającego podpisaną umowę z NFZ położonego daleko od miejsca zamieszkania – w całej Polsce. Tu nie obowiązuje rejonizacja. Kiedy twoje dziecko potrzebuje pomocy szybko, rozważ opcję leczenia prywatnego – w niektórych przypadkach możesz uzyskać na nie dofinansowanie z fundacji zajmujących się przyznawaniem takiej pomocy.

Jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne, świadczeniobiorca (w tym przypadku twoje niepełnosprawne dziecko) ma prawo - na podstawie skierowania lekarza, lekarza dentysty lub felczera - do leczenia szpitalnego w wybranym szpitalu, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Świadczeniobiorca ma też prawo do rehabilitacji leczniczej u świadczeniodawcy, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS