Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoHigiena

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Vademecum mycia małych zębów
 

 

Podstawowe narzędzia do walki z próchnicą to odpowiednia szczoteczka, dobra pasta do zębów oraz kubek z wodą. Musisz jeszcze wiedzieć, jak prawidłowo czyścić zęby dziecka. Pomoże w tym nasze vademecum.

Próchnica nie próżnuje – niszczy zęby niemyte lub niedomyte w zastraszającym tempie. Szczególnie szybko radzi sobie z zębami mlecznymi, gdyż są one słabo zmineralizowane, a więc bardziej podatne na działanie czynników niszczących szkliwo. Dbanie o zęby to jeden z najzdrowszych nawyków. Jako że nawyki kształtują się w pierwszych latach życia dziecka, o higienę jamy ustnej dbamy od kołyski. I uwaga: niech podczas nauki będzie wesoło i kolorowo – będzie prościej i Tobie, i malcowi.

 

  • Zanim się wyrżną: dziąsła niemowlęcia i zakamarki jamy ustnej po każdym posiłku przemywamy jałowym gazikiem (nawiniętym na palec), zamoczonym w letniej, przegotowanej wodzie, w naparze z rumianku lub ewentualnie w rozcieńczonej wodzie utlenionej.

  • Gdy pojawią się pierwsze mleczaki: po każdym posiłku przemywamy wyrzynające się ząbki gazikiem. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu jamy ustnej przed snem oraz w nocy, jeśli malec coś w tym czasie jadł.

  • Gdy dziecko ma roczek: szczególnie uważnie czyścimy ząbki boczne, które mają bruzdy i guzki. Dokładnie można je wyczyścić tylko za pomocą szczoteczki. Dlatego w tym okresie można rozpocząć delikatne szczotkowanie ząbków. Należy je wykonywać dwa razy dziennie, a po posiłkach nadal należy czyścić ząbki gazikiem. Uwaga – nowość: uczymy brzdąca posługiwania się bardzo atrakcyjnym przedmiotem, czyli szczoteczką! Past do zębów jeszcze nie stosujemy. Pilnujemy, aby malec nie zrobił sobie krzywdy i wyjaśniamy, że choć wymachiwanie szczoteczką to świetna zabawa, tak naprawdę szczoteczka służy do walki z bakteriami i brudem w buzi; zatem nie wolno jej ani gryźć, ani ssać. Szczoteczki dla najmłodszych powinny mieć małe główki, miękkie włókno i poręczne trzonki.

  • Gdy dziecko ma 1-2 latka: powoli wprowadzamy pastę do zębów – ale uwaga: tylko przeznaczoną dla tak małych dzieci, bez fluoru lub z niższym jego stężeniem. Na szczoteczkę nakładamy jej maleńko. Wcieramy pastę we włosie i zaczynamy szczotkowanie: najpierw ruchy wymiatające od dziąsła ku brzegom zębów ze strony policzkowej, potem to samo od strony językowej, wreszcie mycie powierzchni żujących wykonywane ruchami okrężnymi, szczególnie uważnie w zagłębieniach i bruzdach. Po umyciu zębów resztki pasty ścieramy z zębów malca wilgotnym gazikiem. Tak małe dzieci pilnujemy podczas szczotkowania: aby nie wysysały pasty ze szczoteczki i aby szczotkowały zęby a nie na przykład ściany. Kiedy tylko malec nauczy się płukać buzię wodą, ilość pasty zwiększamy do wielkości ziarenka grochu. Ścisły nadzór nad szczotkowaniem stosujemy co najmniej do 5-go roku życia.

  • Gdy ma powyżej 5 lat: pora na samodzielne szczotkowanie zębów. I na naukę oczyszczania języka oraz wewnętrznej strony policzków – tam również przebywają bakterie. Malec powinien wtedy już rozumieć, że mycie zębów to jego obowiązek i nie wolno go zaniedbywać. Wtedy też podsuwamy dziecku pierwszy płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną – oczywiście przeznaczone dla jego kategorii wiekowej. Pilnujemy, aby mycie zębów przeprowadzane było minimum 2 razy dziennie: po śniadaniu i przed snem. Najlepiej – po każdym posiłku. Z czasem wprowadzamy na stałe pasty z fluorem.

Im szybciej nauczysz dziecko, jak dbać o zęby, tym lepiej – dla zdrowia jego uśmiechu i dla dobra Twojego portfela: leczenie stomatologiczne jest kosztowne; podobnie jak prostowanie wady zgryzu w prywatnym gabinecie ortodontycznym. I jeszcze na koniec złota zasada: nie oszczędzaj na dobrej szczoteczce dla dziecka ani na paście do zębów – korzystaj z oferty sprawdzonych producentów i zawsze dobieraj produkt do wieku dziecka.

 

źródło Portal Dentystyczny.pl

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS