Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoEstetykaProtetyka

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Prowadzenie leczenia protetycznego dzieci
 

 


Wiek 0- 6 lat

Leczenie protetyczne dzieci w tym wieku ma sprzyjać rozwojowi całego aparatu żującego, pobudzać i usprawniać układ mięśniowo – stawowy oraz umożliwiać rozwój i prawidłowe kształtowanie elementów kostnych aparatu. Leczenie to powinien prowadzić ortodonta, który może wprowadzić jednoczesną korektę ewentualnej wady zgryzu, jeśli taka również istnieje. Leczeniu protetycznemu powinno się poddawać dzieci 3-letnie, ale w wyjątkowych wypadkach możliwa jest wcześniejsza interwencja protetyka.

Protezy dla dzieci w tym wieku powinny być:

  • konstruowane na zasadach ortopedii czynnościowej

  • lekkie i cienkie – by nie zajmowały za dużo miejsca w jamie ustnej i zapewniały wygodę użytkowania

  • bezklamrowe lub z klamrami grotowymi czy Adamsa

  • mocowane w buzi na drodze adhezji i kohezji, jeśli dziecko dobrze współpracuje z lekarzem i sprawnie adaptuje się do nowych warunków.

Wiek 6 – 12 lat

Leczenie protetyczne tej grupy wiekowej również ma sprzyjać prawidłowemu rozwojowi i pracy układu żującego. Ma pełnić rolę leczniczą albo zapobiegawczą. Powinien prowadzić je ortodonta we współpracy z pedodontą i protetykiem. Dzieciom w wieku 6 – 12 lat można zakładać mosty, wkłady koronowo – korzeniowe oraz protezy ruchome. Zaleca się, by koronę odtwarzali pedodonci.

 

Wiek 12 – 18 lat

Leczenie protetyczne nastolatków zazwyczaj różnicuje się: na to, które dotyczy dzieci do 16 lat, oraz na leczenie młodzieży od 16 – 18 r. ż. Powinien prowadzić je protetyk we współpracy z ortopedą szczękowym. Dziecku do 16 r. ż. zazwyczaj zakłada się protezy czasowe, a po ukończeniu 16 lat - uzupełnienia stałe lub długookresowe. Niektórzy zalecają, by dzieciom, które ukończyły 13 lat zakładać mosty Rochette'a – przy tych protezach nie jest wymagane szlifowanie zębów, a po usunięciu mostu zęby, o które wspierało się uzupełnienie ulegają remineralizacji. U młodzieży do 12 r. ż. możliwe jest stosowanie rozległych uzupełnień ruchomych z płytą metalową, a u 16-latków – protez szkieletowych i implantów (to rozwiązanie jest szczególnie korzystne w przypadku wrodzonego braku zębów).

 

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
Autor:
 
Treść
 
Kod obrazkowy
 
Przepisz kod
 
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS