Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoEstetykaProtetyka

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Proteza lecznicza dla dzieci – wielofunkcyjne uzupełnienie
 

 

 

 

Utrata zęba i wady zgryzu muszą być u dzieci bezwzględnie leczone, gdyż w okresie rozwojowym bardzo szybko może dojść do zakłócenia procesu wyrzynania się zębów, deformacji zgryzu i powstania lub pogłębienia nieprawidłowości w jamie ustnej.

Protezy lecznicze najczęściej wykonywane są z akrylu albo z żywicy acetalowej. Acetal jest odporny na mechaniczne wpływy i ładniejszy niż akryl. Uzupełnienia wykorzystywane w leczeniu protetycznym dzieci są wielofunkcyjnymi akcesoriami. Mogą one zawierać elementy aparatów ortodontycznych, na przykład śruby Fiszera, sprężyny, klamry łączące, a sztuczne zęby mogą dodatkowo być zaopatrzone w równie, dzięki którym żuchwie narzuca się odpowiednią pozycję. Protezy dzieci chorych na epilepsję mogą być wzmocnione dodatkowo siatką metalową. Celem takiego rozwiązania jest wzmocnienie wytrzymałości uzupełnienia i uniknięcie jej uszkodzenia bądź połknięcia fragmentu uszkodzonej protezy podczas ataku padaczki.

 

W dobrze wykonanej protezie dziecięcej płyta jest cienka i ograniczona od strony przedsionka. Tak uformowana płyta nie ogranicza wzrostu szczęki. Wyjątkiem jest tutaj proteza całkowita.

Aby proteza w jamie ustnej dziecka była lepiej utrzymywana, wykorzystuje się do tego bezpieczne klamry – inne niż stosowane w protetyce dla dorosłych. Są to między innymi klamry ortodontyczne Adamsa lub kulkowe. Klamry Adamsa zakłada się na zęby trzonowe i przedtrzonowe, a zdecydowanie rzadziej na zęby przednie. Po okresie adaptacyjnym zostają one usunięte. Jest to działanie zalecane, gdyż pozostawienie klamer może zakłócać przebieg wyrzynania zębów. Po usunięciu klamer protezy akrylowe utrzymywane są w jamie ustnej dziecka przez wypustki międzyzębowe, które stanowią część płyty protezy.

Jeśli dziecku brakuje zęba lub zębów w odcinku przednim, wykonywana jest częściowa proteza, której nie zaopatruje się w klamry. Jest to uzupełnienie złożone z płyty podniebiennej, przedsionkowej i zębów.

 

Warto wiedzieć, że protezy lecznicze u dzieci wykorzystywane są nie tylko w przypadku zabezpieczenia przestrzeni po utracie pourazowej zęba, ale również pełnią funkcję uzupełnień overdenture albo protez natychmiastowych zakładanych po ekstrakcji zęba.

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS