Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoEstetykaOrtodoncja

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Fenomen kortykotomii
 

 

 

 

Kortykotomia polega na przecięciu kości przyzębia w specjalny sposób, w ściśle określonym miejscu i kierunku oraz na wyznaczoną wcześniej głębokość, w efekcie czego dochodzi do przejściowego uaktywnienia procesów odnowy i przebudowy kości. Dla ortodontów najistotniejsze jest, że w tym przejściowym w stanie zmniejsza się gęstość kości a jednocześnie zostaje zachowana jej objętość, co umożliwia łatwe przesuwanie zębów w krótkim czasie do pozycji wyznaczonych planem leczenia. Zjawisko to zostało po raz pierwszy opisane pod koniec XX wieku i obecnie wykorzystywane jest między innymi podczas leczenia ortodontycznego osób dorosłych, które zazwyczaj trwa dłużej niż u dzieci. Według praktyków wykorzystujących zabieg kortykotomii w leczeniu ortodontycznym, czas terapii może ulec skróceniu między 30 a 70 proc.

 

Po uszkodzeniu kości przyzębia, mniej więcej od siódmego dnia po zabiegu rozpoczyna się intensywny proces przebudowy. W przypadku kości wyrostka zębodołowego proces ten utrzymuje się około 3-4 miesiące. W tym czasie można uzyskać największe i najszybsze przesunięcia zębów, ponieważ kość o przejściowo obniżonej gęstości ma niższy opór mechaniczny.

 

Leczenie wady zgryzu skojarzone z kortykotomią rozpoczyna się bezpośrednio po wykonaniu zabiegu. Aparat ortodontyczny aktywuje się często co najmniej co dwa tygodnie, wykorzystując w ten sposób maksymalnie potencjał zjawiska wzmożonej przebudowy kości do szybszego przesunięcia zębów na pozycje wyznaczone przez plan leczenia ortodontycznego.

 

Kortykotomia jest zabiegiem polecanym szczególnie w terapiach osób z wadami szkieletowymi, a także u pacjentów, którzy nie chcą czekać na wyniki leczenia tak długo, jak wynikałoby to z zastosowania tylko i wyłącznie aparatu ortodontycznego. Zabieg kortykotomii może być stosowany równolegle do augmentacji kości, a także może uchronić przed ekstrakcjami zębów w procesie leczenia ortodontycznego.

 
 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS