Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoCiekawostki ...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Kiedy ząbki nie chcą wyjść
 

 

 

Zdarza się, że wyrzynanie zębów przebiega z problemami. Zaburzenia ząbkowania dotykają zęby mleczne oraz stałe. Problemy z ząbkowaniem mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. I dotyczyć miejsca bądź czasu wyrzynania się zębów.


 

Miejscowe problemy z ząbkowaniem ma większość niemowląt. Ślinienie się, marudzenie, płacz, brak apetytu a czasem gorączka – to typowe objawy wskazujące na pojawienie się pierwszych zębów - już w niedalekiej przyszłości. Emocjonalna dysharmonia spowodowana jest najczęściej: pojawieniem się stanu zapalnego dziąsła brzeżnego, obecnością tzw. szczeliny dziąsłowej (z której wychodzi ząb) oraz rozpulchnieniem i tkliwością tkanek miękkich z okolic przyzębia. Ów stan zapalny - który możne pojawić się również u dzieci z zaniedbaną higieną jamy ustnej, a ząbkujących po raz drugi - zanika po wyjściu korony zęba ponad powierzchnię dziąsła.

Może się zdarzyć, że dojdzie do zakażenia mieszka zęba. W efekcie rozwija się stan zapalny, który może rozprzestrzenić się na tkankę kostną. Obecność ropy i przedłużający się stan zapalny w okolicach zębów są wskazaniami do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Leczenie polega na usunięciu ropnej zawartości mieszka zęba i podaniu antybiotyku.

Obserwowane niekiedy zasinienie błony śluzowej ponad wyrzynającym się zębem to skutek mechanicznych uszkodzeń wnętrza dziąsła przez koronę posuwającego się w górę zęba. Stan ten powinien minąć samoistnie po pojawieniu się zęba. Każdy przypadek zasinienia dziąsła powinien być jednak monitorowany przez stomatologa – istnieje ryzyko przekształcenia się zmiany w torbiel. Jej usunięcie wymaga interwencji chirurgicznej.


 

Zatrzymanie procesu wyrzynania się zęba mlecznego może doprowadzić do wykształcenia zęba zatopionego. Zbyt krótka korona takiego zęba, który wygląda jakby był zagłębiony w dziąśle, zostaje pokryta narastającą kością wyrostka zębodołowego.

Z kolei trzonowe zęby stałe mogą być pokryte płatem dziąsła. Wywołuje to stany zapalne i sprzyja rozwojowi próchnicy. Konieczne jest usunięcie tej nieprawidłowości.


 

Zaburzenia w rozwoju któregokolwiek elementu składowego aparatu żującego mogą destabilizować proces prawidłowego wychodzenia zębów. Problemy mogą pojawić się również na skutek przedwczesnej utraty zębów mlecznych – zawiązki zębów stałych mają wówczas tendencję do przemieszczania się – zależnie od usytuowania zawiązka: w łuku szczęki lub żuchwy

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS