Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoCiekawostki ...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Ropnie tkanek przyzębia u dzieci
 

 


Rodzaje ropni tkanek przyzębia u dzieci:

  1. W przyzębiu - dość rzadko spotykany u dzieci stan patologiczny tkanek, spowodowany zazwyczaj wbiciem ciała obcego w przyzębie lub zakażeniem ogólnoustrojowym; przebieg schorzenia może być:

  • ostry – tworzy się zazwyczaj owalne uwypuklenie wzdłuż korzenia i zaczerwienienie okolicznych obszarów błony śluzowej jamy ustnej; cała okolica jest tkliwa i bolesna, a ząb może lekko się ruszać; ropień zazwyczaj opróżnia się przez kieszonkę dziąsłową już pod niewielkim naciskiem;

  • przewlekły – powstaje na skutek niepodjęcia leczenia stanu ostrego, charakteryzuje się małą bolesnością okolicy zmienionej zapalnie; w tkankach może wytworzyć się przetoka, przez którą będzie wypływać ropna wydzielina.

  1. W dziąsłach – stan zapalny tworzy się zazwyczaj na skutek wbicia w miękkie tkanki ciała obcego czy skaleczenia podczas zabiegów higieny jamy ustnej. W uszkodzonej tkance dość szybko tworzy się ropień ograniczony terytorialnie do dziąsła brzeżnego. Tkanki stają się bolesne, obrzęknięte i zaczerwienione. Leczenie polega na chirurgicznym otwarciu ropnia i usunięciu wydzieliny oraz zastosowaniu preparatów odkażających.

  2. Okołokoronowe – powoduje je wczesne wyrżnięcie trzecich zębów trzonowych w niewykształconym całkowicie łuku zębowym. Niedostatek miejsca przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego i nagromadzenia ropy wokół wyrastającego zęba. Jeśli zakażenie przeniesie się na gardło i język, może powodować trudności z przełykaniem i dysfunkcje żuchwy. Oprócz miejscowego stanu zapalnego może wywoływać gorączkę i złe samopoczucie ogólne. Leczenie powinno być szybkie i zdecydowane, by uniknąć dalszego rozprzestrzenienia się czynników tworzących stan zapalny.

Źródło: Opracowanie własne

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS