Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoCiekawostki ...

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Przerost dziąseł spowodowany zażywaniem leków
 

 

 

 

U dzieci zażywanie pewnych leków może powodować zmiany w wyglądzie tkanek jamy ustnej lub prowokować do rozwoju przerostu dziąseł. Najczęściej wini się leki:

  • przeciwpadaczkowe

  • obniżające odporność organizmu

  • blokujące kanały wapniowe.

Zmiany przerostowe niekoniecznie muszą ujawniać się w krótkim terminie po podaniu leku. Patologie mogą pojawić się kilka miesięcy po zażyciu farmaceutyku. Zauważono, że występowanie zmian przerostowych zależy od:

  • wieku dziecka - częściej diagnozuje się je u nastolatków;

  • płci – chłopcy są bardziej narażeni na pojawienie się schorzenia;

  • higieny jamy ustnej – zaniedbania w tej materii sprzyjają rozwojowi i utrzymywaniu stanów zapalnych.

 

Pierwsze zauważalne objawy przerostu to zmiana konturu dziąsła, pojawienie się krwawień i opuchlizn oraz zmiana zabarwienia dziąseł. Zmiany przerostowe zaczynają się w obszarze brodawek międzyzębowych – delikatnych struktur przyzębia częściowo wypełniających przestrzeń pomiędzy zębami. Zależnie od wywołującego je czynnika, mogą wpływać na wygląd i wielkość różnych struktur komórkowych lub elementów tkanki łącznej.

Jeśli higiena jamy ustnej pozostawia sporo do życzenia, pogłębia się wpływ płytki nazębnej na tworzenie zmian przerostowych. Z kolei zmieniający się wygląd dziąsła, powstanie fałd i trudnych do oczyszczenia zakamarków powodują, że przyzębie choruje; co więcej - sprzyjają dalszemu rozwojowi istniejących już stanów zapalnych. Pojawia się wówczas przerost powikłany zapaleniem, w którym bolesność zmienionych dziąseł jest duża, często występują krwawienia, a dziecko z powodu bólu broni się przed czynnościami higienicznymi. Natomiast skuteczne leczenie zmian przerostowych zależy m.in. od rygorystycznie utrzymywanej higieny jamy ustnej. Jeśli dziecko cierpi na zapalenie przyzębia, przerosty dziąseł bywają większe i bardziej dokuczliwe.

 

Leczenie zmian przerostowych zależne jest od stopnia ich zaawansowania, sposobu przebiegu (ostre lub przewlekłe) oraz od podatności tkanek na dobroczynny wpływ skrupulatnej higieny jamy ustnej. Czasem konieczne jest leczenie chirurgiczne, polegające na wycięciu dokuczliwych zmian w dziąsłach. W niektórych przypadkach przerosty mają tendencję do odnawiania się.

 

Warto mieć na uwadze, że leczenie przerostów jest trudne i nie zawsze może dawać zadowalające efekty. Sukces uzależniony jest tu silnie od zachowywania systematycznej higieny jamy ustnej oraz od okresowego, profesjonalnego oczyszczania uzębienia w gabinecie dentystycznym, z usunięciem kamienia nazębnego włącznie.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS