Strona główna - portaldentystyczny.pl

Strona główna DzieckoChoroby i leczenie

Ankieta

Czy Twoje dziecko lubi myć zęby ?

  • Tak
  • Raczej tak
  • Raczej nie
  • Nie
Ankyloza – powikłanie nie tylko po urazie zęba
 

 

 

 

 

 

 

Ankyloza polega na zroście, zesztywnieniu zębów. Schorzenie może dotyczyć zębów mlecznych lub zębów stałych. Może również objąć staw skroniowo-żuchwowy, prowadząc do trwałych zmian w jego strukturze. Bywa, że ankyloza zębów pojawia się jeszcze przez wyrżnięciem zębów. Schorzenie to może spowodować czynnik:

  • wrodzony;

  • nabyty – np. uraz zęba, przebycie choroby zakaźnej w wieku dziecięcym.

 

Ankyloza zębów określana jest jako zrośnięcie zęba z zębodołem. Polega na zroście cementu korzeniowego zęba i jego zębiny z kością. Proces ten, zwany resorpcją wymienną (zamienną), polega na stopniowym resorbowaniu tkanek zęba i zastępowaniu ich tkanką kostną. Skutkuje to usztywnieniem zęba, który fizjologicznie – dzięki tkankom aparatu zawieszeniowego – ma określoną, choć niewyczuwalną przez człowieka, ruchomość w dziąśle.

Najczęściej do tego typu ankylozy dochodzi wskutek uszkodzenia zębów, rozwoju zakażeń zębopochodnych w okolicy okołowierzchołkowej zęba. Przyczyną mogą być też nieprawidłowości anatomiczne lub leczenie ortodontyczne.

 

Ankyloza stawu skroniowo-żuchwowego – jest często obserwowana u dzieci do 10. roku życia jako powikłanie po przebytej chorobie zakaźnej. Zesztywnienie może dotyczyć jednego lub obu stawów. W każdym przypadku prowadzi do niezniekształcenia narządu żucia, co w dalszej konsekwencji może skutkować zaburzeniem symetrii twarzy.

Źródło: Opracowanie własne

 

 
Inne wiadomosci w kategorii
Komentarze
 
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi komentarzami.
 
 

LOGOWANIE

Pierwszy raz w portalu?
Zarejestruj się Jak korzystać

Wyszukiwarka gabinetów

 
 
 
 

Newsletter

Dodaj swój adres e-mail aby otrzymywać bieżące informacje
Kanały
informacyjne RSS
Subskrybuj RSS
Realizacja: Ideo Powered by: Edito CMS